Jaroslav Komínek: Musíme co nejdříve vyměnit tuto neschopnou vládu!

12. 8. 2022

„Pokud si vláda myslí, že lidé utáhnou brutální zdražení a budou jen tak sledovat, jak premiér Fiala vysílá signály, zatímco mafiánští kamarádi jeho koaličních partnerů si užívají kokainové večírky, tak se, myslím, velmi přepočítá,“ říká zastupitel Ústeckého kraje za KSČM Jaroslav Komínek. Mluví o tom, že přijdou demonstrace a on na nich nebude chybět. Nešetřil, jak říká „neschopného“ ministra Síkelu, ani „profláklého“ ministra Rakušana. Promluvil o „zeleném šílenství“ i o obchodování energií přes burzu a připomíná, kdo české elektrárny postavil. Dostal se i k EU i k „nápadům“ na zrušení práva veta pro členské státy.

Podívejme se hned na začátek na naši politickou scénu. Jak hodnotit zhruba půlrok vládnutí současné vlády? Přišla ta tolik avizovaná a slibovaná „Změna“?

Změna přišla. Jenom je pro většinu lidí k horšímu, pokud zrovna nejste velký akcionář ČEZu, nebo někdo jiný, pro koho vláda dělá pasivní a protilidovou politiku, kterou dělá.
Když byli zástupci současné koalice v opozici, tak tvrdili, jak mají na všechno řešení a odborníky. Člověk jim to skoro věřil. Jenže dnes nedělají nic. Nic neřeší a premiér největší úsilí věnuje vysílání signálů. Máme tady rozjíždějící se ekonomickou krizi, jakou málokdo pamatuje, a představitelé koalice místo tlumení jejích dopadů na obyčejné lidi a předkládání nějakých řešení (kterých měli před volbami mnoho) radí lidem, že se musí uskromnit, méně jezdit, odepřít si dovolenou a připravit se na zimu, protože také možná nebude čím topit.

Zdražuje prakticky všechno, od energií, po pohonné hmoty, potraviny… Jak dlouho podle vás toto české domácnosti zvládnou a očekáváte v této souvislosti na podzim třeba i nějaké demonstrace, nepokoje v ulicích?

Velké problémy začaly v době, kdy vláda nezvládla pomoci lidem postiženým prasknutím spekulativního byznysu Bohemia energy a dalších dodavatelů energií. Mnoha domácnostem se několikanásobně zvýšily ceny energií. I když na celkovém obrazu ekonomiky to zatím je díky létu a utrácení středních vrstev, kterým by jinak obrovská inflace znehodnotila úspory, vidět málo, řada lidí už nemá, kam sáhnout. Padají do dluhů, následovat budou exekuce. To bude mít dopad i na hospodářství, kdy lidi omezí spotřebu, aby mohli pokrýt raketově rostoucí náklady na energie.
Vyjdou lidi do ulic? Ano, až se proberou z prvotního šoku. Zatím jsou situací tak zaskočeni, že spíše nevědí co dělat. Ta doba ale přijde. A až ten papiňák bouchne, tak se současná vláda, která si nic takového nepřipouští, bude velmi divit! Ve své bohorovnosti si totiž myslí, že občané jim pohádky o nutnosti nicnedělání, válečných podmínkách, konci žití nad poměry a podobně uvěří. Jenže za pohádky je neplatíme!

Už dávno měl být odvolán neschopný ministr Síkela, který situaci vůbec nezvládá, nebo profláknutý ministr vnitra Rakušan, který šéfuje vyšetřování korupčních kauz ve vlastní straně. Mimochodem všimli jste si, jak kauza Dozimetr vyšuměla? Přitom to je největší případ propojení mafie a politiky snad od dob legendárních býčích šíjí z ODS a jejich svérázného přístupu k evropským dotacím.
Pokud si současná vláda myslí, že lidé utáhnou brutální zdražení, kdy například rodina, která zaplatila za vytápění domu 40 tisíc, musí nově zaplatit 120 tisíc, a budou jen tak sledovat, jak premiér Fiala vysílá signály, zatímco mafiánští kamarádi jeho koaličních partnerů si užívají kokainové večírky, tak se, myslím, velmi přepočítá. Ty demonstrace přijdou. A já na nich nebudu chybět.

Ohledně zdražování energií padají různá vysvětlení – Putinova agrese, přeprodávání české elektřiny přes lipskou burzu, neschopnost vlády došlápnout si na ČEZ sektorovou daní, Green Deal… Jak to lidem srozumitelně vysvětlit?

Otázka zní jinak. Je úkolem vlády lidem zdražení vysvětlit, nebo se proti němu bránit? Podle mě to druhé. Vysvětlování má přijít až když obrana selže. My nechceme slyšet, že to a to nejde. Nechceme přihlížet tomu, jak vláda místo dolních deseti milionů chrání akcionáře ČEZu, kteří svou pravou totožnost skrývají za kyperskými firmami, nebo jak nemůže nic udělat s luxusním byznysem spekulantů s emisními povolenkami.
Krátce po začátku rusko-ukrajinské války to vypadalo, že Green Deal je mrtvý. Sázka na ruský plyn zeleným ideologům nevyšla, byli otřesení a zdálo se, že se svět začne opět řídit zdravým rozumem. Jenže oni se rychle oklepali a dnes už tlačí na pilu ještě víc. Přitvrdili ve snaze prosadit likvidaci tradičních zdrojů elektřiny nebo třeba nucenou elektromobilitu. Naprosto ignorují, že s výpadkem ruského plynu alternativa současných zdrojů energie (plynu, ropy, uhlí atd.) zkrátka neexistuje.
Zelené šílenství má v podobě burzovních spekulací s energiemi a emisními povolenkami, příspěvků na obnovitelné zdroje apod. významný vliv na ceny energií. Takže výmluvy na válku jsou do značné míry alibismus. Obchodování s energiemi přes burzu je obrovský problém. ČEZ by měl na burze prodávat pouze své přebytky. Nezapomínejme, že to byli čeští daňoví poplatníci, kdo postavil elektrárny. A minimálně státních záruk se ČEZ dožaduje i u chystané výstavby nových jaderných bloků.

Vy jste jako předseda představenstva Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova na svém FB porovnal, jak se zvedla cena elektrické energie od roku 2021. Můžete to prosím popsat i pro naše čtenáře?

Veřejné organizace musí při nákupech postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Proto i chomutovský dopravní podnik již mnoho let nakupuje energie na burze. V roce 2021 jsme měli vysoutěženou cenu elektrické energie 1350 Kč/MWh, jenže dodavatel zkrachoval. Přitom to byl jeden z největších dodavatelů pro veřejné instituce a dopravní podniky. A tak jsme soutěžili dodavatele nového. To už ale cena byla 6500 Kč/MWh. Smlouva končí na konci roku.

Pro rok 2023 jsme opět vysoutěžili nového dodavatele, který nabídl nejnižší cenu – podržte se – 10 200 Kč/MWh. Což je zdražení o sedm set procent. V podstatě tragikomické pak je, že v soutěži na dodavatele stlačeného zemního plynu (CNG) se nám už čtyřikrát nikdo nepřihlásil. A to jsme umožnili nabídky až do dvanáctinásobku současné tržní ceny. Taková je i mezi dodavateli energií nejistota.

Autor: 
Parlamentní listy
Zdroj: 
kscm.cz