Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Spojené státy projekt dlouhodobě kritizují, protože podle nich plynovod zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Spojené státy a Německo nakonec dosáhly dohody, která umožní dokončení plynovodu Nord Stream 2 bez uvalení dalších amerických sankcí. Bidenova administrativa však nadále považuje Nord Stream 2 za špatný projekt, který zvýší závislost Evropy na ruské energii.
USA se tímto pokusem snažily úplně vytlačit Ruskou federaci, jako konkurenci, z evropského trhu s plynem. Dodávky ruského plynu do Evropy chtěly USA nahradit svými dodávkami zkapalněného břidlicového plynu. Rusko by mělo být od Evropy a evropského trhu odříznuto tzv. „Iniciativa Trojmoří“, kdy přístup Ruska směrem na západ k Evropě měl končit na východních hranicích Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. USA se i proto všemožně snažily zabránit stavbě plynovodů Nord Stream2 a Turkish Stream. Tohoto cíle se jim však evidentně nepodařilo dosáhnout. Politickým záměrem USA bylo zastavením Nord Stream 2 donutit Rusko prodloužit smlouvy s Ukrajinou o tranzitu ruského plynu do Evropy přes její území. Je známo, že USA využívají Ukrajinu a tamní vládní režim jako svůj nástroj v nátlaku na Rusko.
Spojené státy tak opět ukázaly, že jim jde pouze o jejich zájmy a bezohledné upevňování své mocenské síly, nezávisle na oprávněných a suverénních právech jiných zemí. Tento zoufalý pokus zabránit dokončení tohoto projektu, kterým Ruská federace udržuje a také posiluje svoji pozici na evropském trhu energií, je toho důkazem.
KSČM s touto politikou vměšování ze strany USA dlouhodobě a rozhodně nesouhlasí.