Sněmovna schválila Trumpcare aneb Plať nebo zemři

17. 5. 2017

Obamacare (systém zdravotní péče, jenž zavedl bývalý prezident USA Barack Obama a jenž zrušil Donald Trump po nástupu do úřadu; pozn. překl.) byl dost špatný - hanebný přídělový systém k obohacení pojistitelů, farmaceutických firem a velkých nemocničních řetězců.

Trumpcare dělá věci ještě horšími. Rodinné subvence na pomoc domácnostem s nízkými příjmy bez chlebodárce nebo pokrytí dávkami pro veterány (VA service) jsou pokráceny na 2 - 4 000 dolarů, většinou v závislosti na věku. Pojistitelé účtují starším Američanům až pětkrát tolik, než mladým - což činí pokrytí zdravotních služeb, nebo velké části z nich, nedostupným pro miliony těch, kteří nejsou způsobilí k lékařské péči, nejsou oprávněni k Medicare.

Medicaid (program sociální zdravotní péče pro nemajetné v USA) coby všeobecné právo pro chudinu skončil. Státy dostanou přidělené množství peněz z federálních fondů jako paušální grant s několika omezeními, čímž dostanou možnost pomoci svým chudým obyvatelům nebo tuto pomoc omezit a převést některé z těchto fondů na jiné účely. Během příštích deseti let bude Medicaid pro ty nejzranitelnější zkrácený o 880 mld. $. Milionům chudých domácností bude životně důležitá zdravotní péče odepřena, hlavně těm, kdo potřebují nákladnou lékařskou péči. Když budou stálé úhrady z nějakého důvodu přerušeny, pojišťovny budou moci uvalit třicetiprocentní přirážku k pojistnému, aby ji obnovily.  

Státy mohou odstoupit od federálních mandátů, zakazujících vyšší pojistné pro pohotovostní služby, mateřskou péči a pro jednotlivce, stanovené na základě zdravotního stavu před uzavřením pojistky. Pojistitelé nemohou účtovat nemocným vyšší pojistné, vyjma toho, že stát má rezervu pro vysoká rizika nebo program pojištění pojistitelů na pomoc obyvatel s vážným onemocněním.

Státy dostanou za 10 let 138 mld. $, k použití podle vlastního uvážení k subvencování příplatků k pojištění, zahrnující obyvatele, kteří nemají nárok na dodatečné pojistné krytí, těch, kteří se léčí ze závislosti na drogách.

Firmy a domácnosti s vysokým čistým jměním dostanou v příštích deseti letech mimořádnou daňovou úlevu ve výši 600 mld. $. Američané s nízkým příjmem, chudí a nejzranitelnější jsou postaveni před drastické omezení základního lidského práva. Milionům z nich bude zcela odepřeno.

Trumpcare je plán ve prospěch podnikání a amerických boháčů na úkor spravedlivého poskytnutí životně důležité zdravotní péče všem.

Trumpova oslavná sebevychvalující fotografie republikánských zákonodárců z Růžové zahrady Bílého domu byla svědectvím jeho lhostejnosti vůči právům a potřebám obyčejných Američanů. Jeho Zákon o americké zdravotní péči (American Healthcare Act) teď jde k projednání do Senátu, kde je jeho osud nejistý. Skupiny, tento program zdravotní péče obhajující, rozvinou veškeré úsilí, aby byl uzákoněn. Závisí na tom blaho milionů Američanů.

Dr. Carol Parisová, předsedkyně Národního zdravotního programu (National Health Program; PNHP) řekla, že hlasování Sněmovny ze 4. května ukazuje, že [její] předáci nejen že nemyslí na zdravotní péči, ale jsou i mimo kontakt se svými voliči.

„V průzkumech a ve shromážděních na radnicích Američané vytrvale požadují pro všechny Medicare (plán lékařské péče) jako jediný plán, který je všeobecný, udržitelný a prokazatelně fungující v každé jiné průmyslově rozvinuté zemi. Vlak »Medicare pro všechny« odjíždí ze stanice, a je v něm většina Američanů. Kongresmani musí nastoupit nebo uhnout z cesty.“

Stephen Lendman, 8. 5. 2017 (překlad Vladimír Sedláček)