A je to tady! Lidovci, zřejmě pod tlakem, který cítí po odhalení brněnské bytové kauzy, chtějí umlčet vládní kritiky. Pan poslanec Bartošek z KDU-ČSL se na CNN Prima News nechal slyšet, že chování protivládních demonstrantů na náměstích nechá posoudit právníky. Jako důvod mimo jiné uvedl, že na demonstracích zaznívají výroky typu "svrhněte vládu". Co se týče bezpečnosti, tak Bartoškovi vůbec nevadí, že například starosta Řeporyjí veřejně hlásá, kdo má viset. Ale vadí mu, že statisíce Čechů a Moravanů požadují odvolání vlády. Já jsem toho názoru, že velikým rizikem pro bezpečnost a demokracii České republiky a hrozbou pro naši existenci je především momentální pětikoaliční vláda a válečný štváč Bartošek. Vyzývám vás, pane Bartošku – než budete chtít někoho umlčovat, zkuste se zamyslet, proč ty statisíce lidí v ulicích vlastně jsou, a zda by nebylo lepší pro ně konečně zkusit něco udělat, místo vyhrožování soudy. Zoufalí lidé možná občas sahají k zoufalým gestům – k těm je ale dohání absolutní zoufalost vaší vlády.
Komu se ovšem rozhodně nedaří špatně jsou banky a spořitelny. I přes bující krizi se banky chlubí mimořádnými zisky, když Raiffeisenbank hlásí téměř devadesátiprocentní růst, Komerční bance stoupl čistý zisk o více než polovinu a České spořitelně o 40 %. Nedivím se pak vůbec frustraci lidí, kteří musí mnohdy přepočítávat každou korunu, aby vyšli od výplaty k výplatě, zatímco banky i v době krize generují rostoucí miliardové zisky. Ty navíc putují k jejím nadnárodním „matkám“ do zahraničí. I přesto všechno se bankovní sektor zuby nehty brání bankovní dani, jen aby se náhodou nejchudší neměli o něco lépe na úkor bankéřů, kteří by si ani nemuseli ukrajovat ze svého sousta, jen by stačilo, aby se jim meziročně porce nezvyšovala o téměř dvojnásobek.
Zprávy, jako je ta o přesunu energetické společnosti EP Commodities Daniela Křetínského do zahraničí, kde se vyhne dani z mimořádný zisků, pak snad už ani nemám sílu komentovat. Bohužel se znovu ukazuje, že pro miliardáře žádná pravidla neplatí a bohatí vždy najdou způsob, jak si svůj majetek uchránit. Někteří lidé by se skutečně měli chytnout za nos a zamyslet se nad nějakou svou společenskou odpovědností či alespoň elementární slušnosti ve vztahu k vlastnímu národu. Kam jsme to jako společnost dospěli, když lidé v zemi, která se prohlašuje za vyspělou, ve dvou svetrech a se ztlumeným topením čtou zprávy o tom, jak si bankéři rozdělují miliardy a miliardáři hledají způsob, jak se za stávající situace vyhnout daňovým povinnostem přesunem firem do zahraničí? Proti takovému stavu věcí budu bojovat vždy, nejen jako aktivní politik, ale také jako řadový občan.
Po delší době o sobě dal vědět také starý známý Marek Benda z ODS a výsledek znovu stojí za to. V době, kdy se ekonomové shodují, že schodek státního rozpočtu příští rok výrazně překročí vládou zamýšlených 295 miliard; v době, kdy se vláda snaží ušetřit každou vindru, např. skrze asociální Jurečkovy škrty v podpoře nezaměstnaných; v době, kdy se kvůli ekonomické situaci reálně mluví o zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, přišel Marek Benda s geniálním nápadem, jak stát připravit o stovky milionů. A teď dávejte pozor – snížením daně za loterie z 35 % na 23. Peníze chybí v sociálních službách, ve školství, nemáme dostatek obecních bytů, vláda absolutně nezvládá boj s cenami energií a Marek Benda uprostřed toho všeho přijde s návrhem na snížení daně z hazardu? Absurditu celé situace může překonat snad jen souhlas ministra financí Stanjury, který vám zároveň řekne vše o tom, co o této vládě potřebujete vědět. Benda nakonec svůj návrh stáhl poté, co pro něj nenašel uvnitř koalice podporu. Že se zlobbované špičky ODS ale nestydí přijít právě nyní s návrhem, který by šel na ruku provozovatelům hazardních her, považuji za další nehoráznost a výsměch obyčejným lidem. Zároveň nevěřím, že by někoho při smyslech mohlo napadnout řešit za stávající situace právě snížení daně z hazardu, a tak je třeba se ptát, komu chtěli jít Benda se Stanjurou na ruku tentokrát.
Ve zprávách ze zahraničí jsem Vás obvykle seznamovala s pozitivními zprávami, jako to bylo v minulém dílu v případu vítězství prezidenta Luly v Brazílii. Výsledek voleb v Izraeli ovšem příliš radostný není. Zvítězila pravice. Minulé úterý proběhly v Izraeli již páté volby za méně než 4 roky. Tentokrát umožnily staronovému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, známému jako Bibi, vrátit se po dvou letech do premiérského křesla. Jeho nová vláda bude nejpravicovější vládou v historii Izraele, neboť Netanjahu bude muset vzít do vlády jako spojence koalici Náboženských sionistů, která se stala třetím největším parlamentním uskupením v zemi. Hlavní součástí této koalice je strana Otzma Yehudit, jejímž představitelem je Itamar Ben-Gvir, který byl již v minulosti odsouzen za podněcování k rasismu. Ben-Gvir až do své kandidatury do izraelského Knessetu v roce 2019 měl ve svém obýváku portrét americko-izraelského teroristy Barucha Goldsteina, který v roce 1994 zabil v hebronské mešitě 29 věřících a zranil 125 dalších. Netanjahu, který je závislý na hlasech Ben-Gvirovy strany, jej velmi pravděpodobně jmenuje významným ministrem. Ben-Gvir prosazuje vyhnání Arabů z Izraele a další perzekuci Palestinců na okupovaném území.
„Výsledek voleb potvrzuje, že v Izraeli nemáme partnera pro jednání o míru“ prohlásil Mohammad Štajeh, premiér Palestinské samosprávy. V Evropské unii nadále zůstává největším spojencem Izraele vláda Petra Fialy. Tento postoj české vlády se nezměnil ani poté, co se ministrem zahraničí stal Jan Lipavský, který před svým jmenováním Palestinu často podpořil. Nyní zcela otočil. Stejně jako celá řada jeho stranických kolegů a kolegyň, kteří své pirátské ideály vyměnili za dobře placená koryta.
Připojuji rovněž rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pata-kolona-na-Vaclavaku-Konecna-pripomnela-akci-s-cervenymi-kartami-719303