Svoji neschopnost už neokecáte, pane premiére. Poláci nás předehnali i ve výši mezd
Otázka českých versus polských platů letos výrazně rezonuje veřejným prostorem a mnohdy ani ekonomové nemohou najít shodu na tom, zda nám náš soused v životní úrovni skutečně tolik uniká. Čím dál více dat ale odhaluje krutou realitu, která je zároveň vysvědčením Fialovy pravicové vlády. Polsko díky velké zemědělské ploše a snížené sazbě DPH na potraviny stále patří mezi země s nejlevnějšími potravinami v Evropské unii. Ceny energií za druhé pololetí loňského roku v rámci česko-polského srovnání vyprávějí také poměrně jasný příběh. Zatímco Češi s cenou 8,24 Kč za kilowatthodinu platí dle Eurostatu v přepočtu na kupní sílu za energie stále nejvíc v EU, v Polsku byla kilowatthodina o dvě koruny levnější. Spornou tak dlouho zůstávala otázka platů, kde se srovnání ještě loni lišilo dle metodiky výpočtu. Aktuální trend je však zcela patrný. Polská ekonomika v letech 2023-2025 vykazuje výrazně rychlejší nominální i reálný růst mezd ve srovnání s Českou republikou díky mzdové a sociální politice vlády a vyššímu přílivu investic.
»Polsko se z pandemického šoku a následné energetické krize zotavilo rychleji,« uvedl Michal Španěl, datový analytik portálu JenPráce.cz. Oficiální data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují 7,1% nominální nárůst průměrných hrubých měsíčních mezd v roce 2024, v Polsku podle Eurostatu došlo k podstatnému zvýšení průměrné hodinové mzdy o 19 % meziročně v roce 2024, což představuje nejrychlejší růst mezd v celé Evropské unii. Výrazně vyšší reálný růst mezd v Polsku naznačuje podstatně silnější nárůst kupní síly polských domácností ve srovnání s českými. To se přímo promítá do zlepšené životní úrovně.
Západ dohánějí jiní
Klíčovým faktorem zrychleného růstu mezd v Polsku je přitom jeho agresivní politika minimální mzdy. Minimální mzda v Polsku zaznamenala podstatné nárůsty: +17,83 % v lednu 2024, následované dalším zvýšením v červenci 2024, což znamenalo 19,44% meziroční nárůst. V lednu 2025 se minimální mzda znovu zvýšila o 8,5 %. Tyto podstatné nárůsty přímo tlačí na mzdy v nižších platových kategoriích a mají dominový efekt na celkovou strukturu mezd v ekonomice. Díky tomu nyní průměrná polská rodina vydělá ročně o tisíc eur více než česká, z toho odvede výrazně méně na daních a v obchodech si koupí o pětinu levnější potraviny.
Fialovy fantasmagorie o německých platech se tak snaží zakrýt drsnou realitu České republiky zhuntované téměř čtyřmi lety vlády pětidemolice. Realitu, ve které nejen, že nedoháníme Západ, ale ve které nám v životní úrovni utíkají i země na východ od nás. Abychom tento trend zvrátili, je zcela nezbytné říct v říjnu stranám pětidemolice co nejdůrazněji Stačilo!
U cen potravin, nebo přesněji řečeno u toho, jaké pohádky se nám před volbami ještě budou snažit zástupci vládních stran namluvit, se ještě chvíli zastavme. Člen TOP 09 Marek Gajoš se na síti X pustil do srovnání cen džusů, a dopadlo to vlastně tak nějak, jak u TOP 09 čekáte. V reakci na to, že 2 litry stoprocentního pomerančového džusu u nás stojí už 230 korun, Gajoš uvedl, že stačí popojít pár kroků a 2 litry džusu lze koupit za 33 korun, přičemž se nezapomněl otřít o »pohodlnou levici«. Čeho si ale Gajoš nevšiml, bylo to, že srovnává 100% džus s nápojem s podílem ovoce 4 % z koncentrátu. A tak se klidně může stát, že lidé z TOPky budou pohodlné levici brzy radit, ať si místo nářku nad drahým bydlením lidé pořídí stany. Spát se v tom dá a stačí udělat jen pár kroků.
Slibovali, dušovali se, neplní
A zastavme se také u nové studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu, která se zaměřila na platy učitelů v roce 2024. Podle školského zákona mají platy učitelů odpovídat 130 % průměrného příjmu. Ačkoli se vláda vloni dušovala, že tento závazek plní, zmíněná studie ukazuje, že se děje pravý opak a relativní platy učitelů od roku 2021 klesají. Zatímco tehdy dosahovaly přibližně 125 % průměrné mzdy, dnes je to necelých 108 %. I když se platy učitelů nominálně zvyšovaly, kvůli vysoké inflaci se jejich reálná kupní síla snížila. Dnešní zvyšování platů tak nelze vnímat jako skutečné zvýšení, ale spíše jako snahu dorovnat jejich reálnou hodnotu z roku 2021. V praxi to znamená, že učitelé si ve srovnání s jinými vysokoškolsky vzdělanými zaměstnanci vedou finančně hůř a hůř. Neochota vlády zvýšit výdaje na školství — navzdory zákonem stanoveným cílům — jasně ukazuje, jak to ve skutečnosti je s proklamovanou prioritou vzdělávání. Cenou za podfinancované školství je horší kvalita vzdělání, která má přímý dopad na budoucí produktivitu, konkurenceschopnost a životní úroveň celé české společnosti.
Vyvěsíte banner STAČILO! na svůj plot?
Na závěr bych vám ráda popřála hezké prázdniny, ale především požádala o pomoc. Hledáme dobrovolníky z vašich řad, kteří si na svůj plot, balkon či dům vyvěsí náš banner, a pomohou tak říct Fialo, STAČILO! Tento banner dostanete zdarma – stačí se přihlásit pomocí webu www.stacilo.cz. Moc nám to pomůže a předem každému z vás děkuji. Na tomto webu najdete také postup, jak získat pro sebe či své známé Fialovy pohádky, či odkazy na aktuální petice, a to proti nákupu předražených stíhaček F-35 a nově také za férové volby.
Pomozte nám s kampaní: https://www.youtube.com/shorts/i_wrTd3UiSo
Komentář pro ČRo ke spojování levice: https://www.youtube.com/watch?v=M3pL6l06Sis
Záznam nedělní tiskové konference STAČILO! s Danielem Sterzikem, Petrem Drulákem, Janou Turoňovou a Janou Bobošíkovou: https://www.youtube.com/watch?v=o_rZhOm34Ac
Aktuální rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Hodnoty-slusnost-a-obcho...
Podpořte naši kampaň zakoupením Fialových pohádek: https://www.stacilo.cz/#fialovy-pohadky
Přeji vám krásné dny, Kateřina Konečná